
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Solder Pin |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Packaging | Bulk |
| RoHS | Compliant |
| Pitch | 2 mm |
| Gender | Male |
| Connector Type | Shrouded |
| Number of Positions | 6 |
| Number of Rows | 1 |
| Mating Post Length | 6.1 mm |
| Termination Post Length | 3.4 mm |
Stock: 791
Distributors
pcbx
Unit Price$0.06644
Ext.Price$0.06644
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.06644 | $0.06644 |
| 10 | $0.03322 | $0.33220 |
| 50 | $0.03001 | $1.50050 |
| 100 | $0.02711 | $2.71100 |
| 500 | $0.02449 | $12.24500 |
| 1000 | $0.02212 | $22.12000 |
| 3000 | $0.02051 | $61.53000 |
| 5000 | $0.01902 | $95.10000 |
| 10000 | $0.01764 | $176.40000 |
